İnvisalign Tedavisi Nedir?

İnvisalign tedavisinde diş teli tedavisinde kullanılan braketler ve teller kullanılmaz, dişlerin hareketi takıp çıkartılabilen ve dışarıdan belli olmayan şeffaf plaklarla sağlanır. Bu şeffaf plaklar, aldığımız dijital ölçülere göre tamamen dijital ortamda yapılan bir tedavi planlamasının sonucunda kişiye özel olarak üretilir ve ortalama 7-10 günde bir değiştirilerek dişlerde istenen hareketler elde edilir.

İnvisalign tedavisi, son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde oldukça popüler hale gelen ve talep gören, telsiz tedavi olarak ta anılan bir şeffaf plak ortodontik tedavi çeşididir.

İnvisalign tedavisinde diş teli tedavisinde kullanılan braketler ve teller kullanılmaz, dişlerin hareketi takıp çıkartılabilen ve dışarıdan belli olmayan şeffaf plaklarla sağlanır. Bu şeffaf plaklar, aldığımız dijital ölçülere göre tamamen dijital ortamda yapılan bir tedavi planlamasının sonucunda kişiye özel olarak üretilir ve tarafımıza ulaştırılır. Ardından tedavi planlamamıza uygun şekilde dişler üzerine diş renginde çıkıntılar yerleştirilir ve ilk şeffaf plak hastamızın ağzına uygulanır.

Tedavi süresince ortalama 7-10 günde bir plaklar değiştirilir. Tedavi süresince toplam kaç adet şeffaf plak kullanacağımız ortodontik problemimizin türüne şiddetine göre değişir. Örneğin ön dişleri kapsayan çok hafif şiddette bir çapraşıklık varlığında toplam 7 plak ile tedavimizi tamamlayabiliyorken, şiddetli çapraşıklığın olduğu ya da diş çekimi uyguladığımız daha kompleks bir vakada 60 plakla da tedavimizi tamamlayabiliyoruz.

İnvisalign tedavisinin en önemli avantajı elbette estetik bir görünüme sahip olmasıdır. Tedavide kullanılan şeffaf plaklar ancak çok yakın mesafeden bakıldığında fark edilebilir dolayısıyla sosyal hayatınızı etkilemez.

Ayrıca şeffaf plaklar yemek sırasında çıkartıldığı için tedavi sırasında uyulması gereken herhangi bir yiyecek içecek kuralı yoktur. Plaklarınızı çıkartıp dilediğiniz her şeyi rahatlıkla yiyebilirsiniz ve ardından plaklarınızı tekrar takabilirsiniz.

Şeffaf plakların etkili olabilmesi için günde 22 saat takılması gerekmektedir. Sadece yemek sırasında çıkartılabilir ve sonrasında tekrar takılmalıdır. Ancak düğün, nişan, mezuniyet gibi özel günlerinizde plaklarınızı kısa süreli olarak çıkartabilirsiniz bu da şeffaf plak tedavisinin önemli bir avantajıdır.

Şeffaf plak tedavisinde diş teli tedavisindeki gibi teller ve braketler kullanılmadığı için telin acıtması, batması, braketin kopması gibi rahatsızlık verici durumlara rastlanmaz dolayısıyla son derece konforlu bir ortodontik tedavi seçeneğidir.

Şeffaf plak tedavisinde, diş teli tedavisinden farklı olarak her ay kontrollere gelmeye gerek yoktur, hekimin tavsiyesi doğrultusunda daha uzun aralıklarla kontrol seansları yapılabilir. Özellikle il dışı seyahatleri olan ya da yurt dışında yaşayan hastalarımız için her ay kontrollere gelmek mümkün olmayabiliyor. Daha uzun kontrol seansları mümkün olan şeffaf plak tedavisi bu hastalarımız için önemli tercih sebebi olmaktadır. Hatta şeffaf plak tedavisinde internet üzerinden yani online kontrol seansları da yapılabilmektedir.

İnvisalign tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar tıpkı diş telleri gibi dişlerdeki ortodontik bozuklukları düzeltmede oldukça etkilidir. Bu plakları kalıcı dişlerin sürmeye başladığı 7 yaşından itibaren hemen her yaşta hastamızda ve her çeşit ortodontik problemin tedavisinde kullanıyoruz ve başarılı sonuçlar elde ediyoruz.

Plaklarınızı, önerdiğimiz saat aralıklarında düzenli olarak taktığınızda hem son derece estetik ve konforlu bir tedavi süreci geçireceksiniz hem de dişlerinizdeki ortodontik problemler kısa sürede düzelecek ve harika bir gülümsemeye sahip olacaksınız :))

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi