Ankara Diş Teli

Ortodontik tedavi ile dişlerde bulunan çapraşıklıklar, dişler arası boşluklar, kapanış bozuklukları tedavi edilebilir ve daha sağlıklı ve estetik dişlere sahip olabilirsiniz.

Ortodontik tedavi ile dişlerde bulunan çapraşıklıklar, dişler arası boşluklar, kapanış bozuklukları tedavi edilebilir ve daha sağlıklı ve estetik dişlere sahip olabilirsiniz. Diş teli tedavisi uzun yıllardır ortodonti uzmanları tarafından güvenle ve başarı ile uygulanmaktadır. Ankara diş teli tedavisi ile kliniğimizde ortodontik problemleri gideriyoruz ve hastalarımıza harika gülüşler hediye ediyoruz. 

Diş teli tedavisini, sağlıklı diş, diş eti, kemik yapısına sahip olan her yaşta hastamıza güvenle uyguluyoruz. Tel tedavisinde braket adı verilen küçük metal ya da seramik kareler dişler üzerine yapıştırılır ve bu braketler üzerine ortodontik teller uygulanır. Ortodontik tellerin aktive edilmesiyle dişlerde istenen hareketler elde edilir. Tel tedavisi süresince 4-6 haftada bir kontrollerin yapılması gereklidir. Bu kontrol seanslarında ortodontik teller değiştirilebilir ya da sadece aktive edilebilir. Tedavi süresince çeneler arası lastikler ya da mini vidalar gibi ek mekanikler kullanılabilir. Toplam tedavi süresi hastanın ortodontik probleminin şiddetine göre ve tedaviye uyumuna göre değişmektedir.

Tel tedavisi süresince uyulması gereken yiyecek ve içecek kuralları vardır. Bu kurallara uyulmadığı taktirde tellerde ve braketlerde kopma ya da kırılma olabilir bu da tedavi süresini uzatır. Yine tedavi süresince hastalarımız dişlerini ortodontik fırça ile düzenli olarak fırçalamalıdır, aksi taktirde braketler etrafında plak birikimine bağlı olarak renklenme ve diş çürükleri meydana gelebilir, bu da tedavi süresini uzatır ve tedavi başarısını olumsuz yönde etkiler. Hastalarımız tel tedavisi süresince ortodonti uzmanının önerdiği şekilde yiyecek içecek kurallarına uyarsa, diş temizliğine dikkat ederse ve kontrollerine düzenli olarak gelirse en başarılı sonuca en kısa zamanda ulaşılabilir.

Braketlerin ve diş tellerinin takıldığı ilk birkaç gün ve aylık kontrol seanslarından sonraki ilk birkaç gün dişlerde harekete bağlı olarak özellikle yemek sırasında hafif hassasiyetler olabilmektedir. Bu hassasiyetler kişiden kişiye ağrı eşiği ile ilişkili olarak farklılık gösterebilmekte ve en fazla 1 hafta içerisinde ortadan kalkmaktadır. 

Tel tedavisinde metal veya estetik braketler kullanılabilir. Metal görünümden rahatsız olan hastalarımız için dışarıdan daha az belli olan şeffaf braketler ve şeffaf teller kullanabiliyoruz. Ya da diş tellerinin renkli görünmesini isteyen hastalarımız için renkli ligatürler kullanarak tedavinizi renklendirebiliyoruz. Şeffaf teller de metal teller gibi aynı ortodontik problemlerin tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. Etkinlik açısından birbirlerine bir üstünlükleri yoktur.

Tel tedavisi uygularken sadece dişleri hareket ettirmiyoruz, diş çevresindeki dokularda yani, diş eti, çene kemiğinde de hareket oluşturuyoruz. Dişlerde hareket oluştururken aynı zamanda hastanın gülüşünü değerlendiriyoruz ve hastanın yüz yapısı ve dudak yapısı ile uyumlu bir şekilde dişleri sıralamayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra alt ve üst dişlerin düzgün bir kapanışa gelmesini hedeflerken çene ekleminin fonksiyonunu göz önünde bulunduruyoruz. Yani ortodontik tedavide biz bir bütünün parçasını oluşturan dişlerde hareket hedeflerken aslında birçok faktörü bir arada düşünüyoruz. Dolayısıyla ortodontik tedaviler kompleks tedavilerdir ve mutlaka ortodonti uzmanları tarafından uygulanmalıdır.

Ortodontik tedaviler kalıcı dişlerin sürmeye başladığı 7 yaşından itibaren hareketli apareylerin uygulandığı erken ortodontik tedavi dönemi ile başlamaktadır. Diş telleri kalıcı dişler üzerine uygulanır yani tel tedavisi ortalama 11-12 yaşından itibaren uygulanabilir. Yetişkin hastalarımızda da dişleri ilgilendiren ortodontik bozukluklar tel tedavisi ile her yaşta düzeltilebilir. Ancak çeneleri ilgilendiren ortodontik bozukluklar, ortodontik tedavi ile sadece büyüme ve gelişim döneminde tedavi edilebilir. Yetişkin hastalarımızda ise çeneleri ilgilendiren ortodontik bozukluklar tel tedavisi ile birlikte uygulanan bir cerrahi işlemi içeren ortognatik cerrahi tedavisi ile düzeltilebilir. Her yaşta uygulanan ortodontik tedavi prosedürleri farklılık göstermektedir. Ancak büyüme ve gelişim döneminde bazı ortodontik bozuklukların tedavisi çok daha kolaydır, bu nedenle mümkün olduğunca erken dönemde ortodontik tedaviye başlamalıyız böylece çok daha başarılı ve kısa süreli bir tedavi süreci ile düzgün sıralanmış dişlere ve harika bir gülüşe sahip olabiliriz.

Ankara diş teli kliniğimizde , dişlerinizdeki ortodontik bozuklukları, dişlerde herhangi bir aşındırma yapmadan, yani doğal diş yapınızı bozmadan sadece dişlerinizi doğru pozisyona getirerek düzeltiyoruz. Ortodontik tedavi, gülüş tasarımının bir parçası olarak kliniğimizde başarı ile uygulanmakta ve estetik ve doğal bir gülüş isteyen hastalarımız tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Sizin için en uygun ortodontik tedavi seçeneğini öğrenmek ve farklı tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi