Ankara Şeffaf Plak Tedavisi

Ortodontik tedaviler uzun yıllardır ortodonti uzmanları tarafından tüm dünyada ve ülkemizde başarılı bir şekilde uygulanan tedavilerdir. Ortodonti tedavi denilince ilk akla gelen teller ve braketlerin kullanıldığı tel tedavisi yöntemidir.

Ortodontik tedaviler uzun yıllardır ortodonti uzmanları tarafından tüm dünyada ve ülkemizde başarılı bir şekilde uygulanan tedavilerdir. Ortodonti tedavi denilince ilk akla gelen teller ve braketlerin kullanıldığı tel tedavisi yöntemidir. Yakın döneme kadar tel tedavisi uygulamaları popülaritesini korumakta ve hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmekte idi. Ancak son yıllarda estetik yaklaşımların ve estetik tedavi prosedürlerinin hayatımızda daha çok yer alması ortodontik tedavi prosedürlerine de yansımıştır. Ortodontik tedavi görmek isteyen ancak dişlerinde braketlerin ve tellerin görünmesinden rahatsız olan, daha estetik ve daha konforlu bir tedavi süreci geçirmek isteyen hastalara yönelik telsiz tedavi olarak ta anılan şeffaf plak tedavileri uygulanmaya başlamıştır.

Peki şeffaf plak tedavisi nedir ve nasıl uygulanır?

Şeffaf plak tedavisi tıpkı tel tedavisi gibi dişlerde mevcut ortodontik bozuklukları düzeltmek amacı ile uygulanan bir ortodontik tedavi seçeneğidir. Şeffaf plak tedavisinde braketler ve teller kullanılmadığı için telsiz tedavi olarak ta adlandırılabilmektedir. Bu tedavi şeklinde, önce ağız içi tarama cihazı ile dişlerin görüntüleri kayıt altına alınarak dijital ortama aktarılıyor ve tedavi planlaması tamamen dijital ortamda yapılıyor. Henüz tedavi başında iken tedavi planlaması yapılıp dişlerin tedavi sonundaki görüntülerini elde edebiliyoruz bu da hem hastamız hem de bizim için tedavi sürecine ilişkin bir öngörü oluşturmuş oluyor. Daha sonra tedavi süresince hastamızın kullanacağı şeffaf plaklar tedavi planlamamıza uygun şekilde üretiliyor ve bize ulaştırılıyor. Tedavi süresince kullanılacak toplam plak sayısı ortodontik problemin şiddetine ve tedavi planlamamıza göre değişiyor. Hastalarımız hekimin farklı bir önerisi yoksa plaklarını ortalama 7-10 günde bir değiştirerek tedaviye devam ediyorlar. Tedavinin başarılı olabilmesi için plakların günde 22 saat kullanılması gerekmektedir, bu da yemek dışında plakların devamlı olarak takılması gerektiği anlamına geliyor.

Hastalarımız plaklarını yemek yerken çıkarıyorlar ve yemekten sonra dişlerini fırçalayıp tekrar takıyorlar böylece herhangi bir yeme içme kuralına uymak zorunda kalmıyorlar çünkü yemek sırasında plakları ağzında olmuyor. Şeffaf plak tedavisinin tel tedavisi ile kıyaslandığında en önemli avantajlarından birisi budur. Çünkü tel tedavisinde braketlerin kopmaması ve tellerin kırılmaması için ve dolayısıyla tedavi sürecinin aksamaması için hastaların yiyecek içecek kurallarına uymaları gerekmektedir bu da bazı hastalarımız için sıkıntı yaratabilmektedir. Şeffaf plak tedavilerinde teller ve braketler kullanılmadığı için tel tedavisinde karşılaşabildiğimiz tellerin batması, acıtması gibi rahatsız edici durumlarla karşılaşılmaz dolayısıyla son derece konforlu bir tedavi seçeneğidir.

Ayrıca şeffaf plaklar takılıp çıkarılabildiği için, düğün ,nişan, mezuniyet gibi özel günlerinizde plaklarınızı kısa süreli çıkarabilirsiniz ve böylece sizin için en özel anların tadını çıkarabilirsiniz. Tabii ki şeffaf plakların en büyük avantajı ve en çok tercih edilme sebebi estetik bir tedavi seçeneği olmasıdır. Çünkü plaklar şeffaf bir görüntüye sahiptir ve çok yakından bakılmadığı taktirde dışarıdan fark edilmezler. Bu da tel görüntüsünden hoşlanmayan ve ortodontik tedavi sürecinin dışarıdan fark edilmesini istemeyen hastalarımız için önemli bir avantajdır. 

Hastalarımızın şeffaf plaklarla ilgili merak ettikleri en önemli konulardan birisi de bu plakların etkinliğidir. Teller ve braketler olmadan sadece plaklarla dişlerimizdeki ortodontik bozukluğun nasıl düzeleceği sıklıkla karşılaştığımız endişelerden birisidir. Bu plaklar özel patentli bir yazılım tarafından özel bir materyal kullanılarak ve kişiye özel olarak üretilmektedir. Kişiye özel olarak üretildiği için dişleri tam olarak sarar ve takılıp çıkarılması sırasında deforme olmaz dolayısıyla etkinliğini kaybetmez. Tel tedavisi ile uygulanan ortodontik tedavi sırasında bir diş veya birkaç dişte hareket oluşturmak isterken, diğer dişlerde minimal de olsa istenmeyen diş hareketleri oluşabilmektedir. Şeffaf plaklarla ortodontik tedavi sırasında ise hareket etmesini istediğimiz dişlere kuvvet uygularken diğer dişlerde istenmeyen diş hareketleri olmaz, çünkü plaklar sadece düzeltmek istediğimiz dişlere kuvvet uygulayacak şekilde tasarlanmaktadır.

Günümüzde şeffaf plakların bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi elbette son derece estetik bir ortodontik tedavi süreci sunmasıdır. Her geçen gün sağlık alanında birçok branşta olduğu gibi ortodontik tedaviler alanında da estetik beklentiler ön plana çıkmaktadır. Tüm dünyada ve tabii ülkemizde de şeffaf plaklar artık çok daha fazla ilgi görmektedir. Her ortodonti uzmanı şeffaf plak tedavilerine yönelik özel bir eğitim aldıktan sonra bu tedavileri uygulayabilmektedir. Her ilimizde şeffaf plak tedavisi uygulayan ortodonti uzmanlarımız vardır ve bu hekimlerimize kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Tabii bu noktada sosyal medya ve internet ortamı en çok başvurulan haber kaynaklarıdır. Peki bize nasıl ulaşabiliriz? İnternet vasıtası ile Ankara şeffaf plak tedavisi ya da şeffaf plak tedavisi yazarak karşınıza çıkan web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden bize ulaşarak detaylı bir bilgi edinebilirsiniz.

Estetik beklentilerin ve estetik kaygıların artması ile şeffaf plak tedavileri ortodontik tedavi alanında çok fazla ilgi görmeye başlamıştır. Özellikle gülümseme sırasında dışarıdan fark edilen ön dişleri ilgilendiren çapraşıklık, dişler arası boşluklar gibi ortodontik bozukluklar hastalarımızı rahatsız etmekte, sosyal hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Son yıllarda gülüş estetiği ya da gülüş tasarımı olarak karşımıza çıkan estetik yaklaşımlar ortodontik tedavileri de kapsamaktadır. Ön dişleri ilgilendiren ortodontik bozuklukların tedavisi ile daha estetik ve daha özgüvenli bir gülüşe sahip olabiliriz. Gülüş tasarımı diş hekimliğinin birçok branşını kapsayan multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Özellikle gülme esnasında görünen ön dişlerin birbirleriyle, dişetleriyle ve dudakla uyumunu sağlamak ve kişiye estetik bir gülüş kazandırmak amacı ile gülüş tasarımı uygulanmaktadır. Gülüş tasarımında ön dişlerdeki konum bozuklukları veya şekil bozukluklarının tedavisi amacı ile estetik dolgular, lamineler, zirkonyum kaplamalar ve ortodontik tedaviler tek başına veya birlikte uygulanabilmektedir. Ortodontik tedavileri diğer tedavilerden ayıran en önemli kısım, diş dokusunda herhangi bir kayba sebep olmadan yani dişlerde herhangi bir aşındırma yapmadan sadece dişleri doğru pozisyona getirerek bir düzelme sağlamasıdır. Çünkü estetik dolgular sırasında veya lamine uygulaması sırasında diş dokusundan minimal de olsa bir aşındırma yapılmaktadır bu da diş dokusunu az da olsa zayıflatan bir uygulamadır. Şeffaf plak tedavileri ile hem diş dokusuna zarar vermeden hem de çok daha estetik bir tedavi süreci ile estetik bir gülüşe sahip olabiliriz.

Şeffaf plak tedavilerini de tel tedavileri gibi her yaş döneminde uygulayabiliyoruz. 7 yaşından itibaren kalıcı dişlerin sürmeye başlamasıyla erken ortodontik tedavi dönemi başlamaktadır. Şeffaf plakları bu dönemdeki çocuklarımıza da uygulayabiliyoruz, bu uygulamalar estetik görünümleri, tel içermemeleri sebebiyle çocuklarımız tarafından daha kolay kabul edilmektedir. Böylece mevcut ortodontik problemlerin şiddetlenmesinin de önüne geçmiş oluyoruz. 

Günümüzde şeffaf plaklar bize çok daha estetik ve çok daha konforlu bir ortodontik tedavi süreci sunmaktadır.

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi