Çocuklarda Damaklık Tedavisi

Damaklık tedavisi erken ortodontik tedavi döneminde uygulandığında başarılı olabilir. Çocuklarımızın da rahatlıkla kullanabildiği bu basit ortodontik apareylerle, oluşmuş veya oluşmakta olan ortodontik problemleri kısa sürede tedavi edebiliyoruz ve mevcut problemlerin şiddetlenmesini önlüyoruz. Bu nedenle 7 yaşından itibaren çocuklarımızı ortodontik muayene için bekliyoruz.

Çocuklarda damaklık tedavisi ortodontik tedavi çeşitlerinden bir tanesidir ve sıklıkla erken çocukluk döneminde kullanılır.

Damaklık olarak adlandırılan apareyler, takıp çıkartılabilen, üzerinde dişlere ve çene kemiklerine farklı yönde kuvvetler uygulayabilmeleri için vida gibi parçaları bulunan ortodontik apareylerdir. Çocukların ilgisini çekebilmek için damaklık farklı renklerde ya da çizgi film karakterleri eklenerek dizayn edilebilir. Kolaylıkla takıp çıkartılabilir ve temizliği kolaydır. Yemek sırasında çıkartılır ve yemekten sonra dişler fırçalandıktan sonra tekrar takılır.

Damaklık tedavisine çocuklarda 7 yaşından itibaren başlanabilir.

Peki biz damaklık tedavisi ile hangi ortodontik problemleri çözebiliriz?

  • Bir veya birkaç dişi ilgilendiren ters kapanış(çapraz kapanış) ın düzeltilmesinde
  • Çene darlığı tedavisinde
  • Erken kaybedilen süt dişlerinin yerini korumak için
  • Erken süt dişi kaybı sonucunda oluşmuş yer darlığının tedavisinde
  • Parmak emme, dil itimi, ağız solunumu gibi kötü alışkanlıkların tedavisinde

 

damaklık olarak ta adlandırılan hareketli ortodontik apareyleri kullanıyoruz.

Bu ortodontik apareyler mevcut ortodontik problemin şiddetine göre farklı şekillerde dizayn edilmektedir. Örneğin vaktinden önce kaybedilen süt dişlerinin yerinin korunması amacıyla uyguladığımız yer tutucu olarak ta adlandırdığımız apareyler daha basit şekilde dizayn edilir herhangi bir ek mekanizması yoktur ve dişlere kuvvet uygulamaz. Ancak çene genişletme amacı ile yaptığımız apareylerde damaklığın ortasında bir vida bulunur, hastamızdan bu vidayı belirli aralıklarla çevirmesini isteriz ve bu şekilde damak bölgesine kuvvet uygulayarak genişletme sağlarız.

Damaklık tedavisi ile çocuklarda istediğimiz diş hareketlerini kısa sürede elde edebiliyoruz böylelikle mevcut problemin şiddetlenmesinin de önüne geçmiş oluyoruz. Bu hareketli apareylerle dişlere hafif kuvvetler uygulayarak istediğimiz hareketleri elde edebiliyoruz ancak ilerleyen yaşlarda çene kemiklerinin de olgunlaşması sonucunda bu takıp çıkartılabilen apareyler diş hareketlerinde yetersiz kalıyor ve diş teli tedavisi ya da şeffaf plak tedavisi gibi daha kapsamlı tedavilere ihtiyaç duyuyoruz. Bu nedenle hastamızın bize erken dönemde başvurması çok önemlidir. İlk ortodontik muayenenin 7 yaşında yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Damaklık tedavisine başlarken ilk aşama ölçü aşamasıdır. Ölçü alındıktan sonra laboratuvara gönderilir ve bizim planlamamıza uygun şekilde yapılır. Damaklığı ağıza uyguladığımız ilk seansta, çocuğumuza damaklığı nasıl takıp çıkartması gerektiğini detaylı olarak anlatıyoruz ve kendisinin de aynaya bakarak birkaç kez takıp çıkartmasını istiyoruz ve bu sırada kontrolünü yapıyoruz. Tam olarak öğrendiğinden emin olduktan sonra apareyin temizliğini nasıl yapacağını ve ne kadar süre ile takması gerektiğini kendisine ve ailesine anlatıyoruz. Sonrasında apareyimizi kutusu ile birlikte çocuğumuza ve ailesine teslim ediyoruz ve kontrol randevularımızı oluşturuyoruz.

Damaklık tedavisinin başarı ile sonuçlanmasındaki en önemli kriter elbette ki çocuğumuzun damaklığını anlattığımız şekilde ve sürede düzenli olarak takmasıdır. Hekimin başka bir önerisi yoksa aparey yemek dışında devamlı olarak takılmalıdır, ebeveynler de bu süreçte çocuklarının apareyi takıp takmadığını kontrol etmelidir.

Damaklık tedavisi erken ortodontik tedavi döneminde uygulandığında başarılı olabilir. Çocuklarımızın da rahatlıkla kullanabildiği bu basit ortodontik apareylerle, oluşmuş veya oluşmakta olan ortodontik problemleri kısa sürede tedavi edebiliyoruz ve mevcut problemlerin şiddetlenmesini önlüyoruz. Bu nedenle 7 yaşından itibaren çocuklarımızı ortodontik muayene için bekliyoruz.

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi