Çocuklarda ilk Diş Hekimi muayenesinde nelere dikkat etmeliyiz?

Çocuklarda ilk diş hekimi muayenesi, çocuğumuzun tüm hayatı boyunca diş hekimine ve diş tedavilerine bakışını belirleyecek önemli bir tecrübe olacaktır bu nedenle bu sürecin ebeveyn ve diş hekimi tarafından doğru yönetilmesi gerekir.

Çocuklarda ilk diş hekimi muayenesi, çocuğumuzun tüm hayatı boyunca diş hekimine ve diş tedavilerine bakışını belirleyecek önemli bir tecrübe olacaktır bu nedenle bu sürecin ebeveyn ve diş hekimi tarafından doğru yönetilmesi gerekir.

Bir çoğumuz belki de küçüklüğümüzden itibaren çevremizden duyduğumuz kulaktan dolma hikayeler sebebiyle doktor ve diş hekimine karşı endişeli ve önyargılı yaklaşıyoruz. Ailemizden ya da arkadaş çevremizden duyduğumuz hoş olmayan ya da acı veren diş hekimi tecrübesi hikayeleri, diş hekimi ile henüz tanışmadan korkmamıza ya da diş tedavisi randevularımızı ertelememize sebep olabiliyor. Bu nedenle çocukluk döneminden itibaren diş hekimine ve diş tedavilerine karşı doğru bir algı oluşturmalıyız.

 İlk süt dişlerinin ağızda yer almasıyla birlikte çocuklarımızın diş bakımını evde biz ebeveynler olarak desteliyoruz ve takip ediyoruz. Çocuklarımızın diş fırçalamanın önemini anlaması ve bunu bir alışkanlık haline getirebilmesi için öncelikle bizler kendimiz düzenli dişlerimizi fırçalayarak onlara örnek olmalıyız. Çünkü çocuklarımız biz ebeveynlerini daima örnek alırlar.

Çocuklarımızla olan iletişimimizde diş hekiminden ya da diş tedavilerinden bahsederken olumsuz tabirler kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Bazı ebeveynlerimizin yaptığı en büyük hata çocuğun bir yanlış davranışı sonrasında onu doktor ya da diş hekimi ile korkutmasıdır. ‘’Çok şeker yersen dişin çürür doktor iğne yapar’’ ya da Çok çikolata yersen diş doktoru dişini çeker’’ gibi çocuğu korkutucu cümleler asla kullanmamalıyız. Tam tersi doktorların ve diş hekimlerinin çocukları çok sevdiğini ve çocukların daha sağlıklı olmaları için çalıştıklarını çocuklarımıza öğretmeliyiz.

Çocuğumuzun diş hekimi ile ilk tanışması için en doğru zaman, çocuğun herhangi bir ağrısının ya da şikayetinin olmadığı rutin bir kontrol randevusu olmalıdır. Bu randevuda hedefimiz çocuğumuzun diş hekimi ile tanışması, diş kliniğini görmesi ve tanımasıdır. Bu ilk muayene randevusunda çocuğumuzla tanışıyoruz ve sohbet ediyoruz, sonra ona kliniğimizi gezdiriyoruz ve belli başlı cihazlarımızı tanıtıyoruz. Sonra eğer çocuğumuzun yaklaşımı olumlu ise diş ünitimize oturmasını istiyoruz ve ona ağız diş muayenesinde kullandığımız rutin aletlerimizi tanıtıyoruz. Sonrasında muayene sırasında kullandığımız ayna ve sondla çocuğumuzun muayenesini yapıyoruz ve bu muayene sırasında elinde bir ayna ile bizi izlemesini istiyoruz. Böylece çocuğumuzun bize ve diş hekimi koltuğuna alışmasını istiyoruz. Çocuğumuzla ilk muayene tecrübemizden sonra herhangi bir şikayeti olmazsa en geç 6 ay sonra tekrar buluşmak üzere randevulaşıyoruz.

Çocuğumuzla bir ön tanışma şansımız olmamış olabilir ve çocuğumuz bize bir ağrı ya da diş çürüğü şikayeti ile gelmiş olabilir. Bu durumda çocuğumuz için geniş bir randevu saati aralığı ayırıyoruz ve ilk tanışmamızı gerçekleştiriyoruz ve kliniğimizi, rutin kullandığımız aletleri onun anlayabileceği bir dilde tanıtıyoruz. Sonrasında çocuğumuzu diş ünitimize alıyoruz, muayene ve tedavi aşamasına geçiyoruz. Bu noktada çocuk tedirgin olabilir, ağrının da etkisiyle duygusal davranıp ağlayabilir, ancak ortada çözmemiz gereken bir diş hastalığı var ve bu nedenle net olmalıyız, çocuğa kendi sağlığı için ağrısının geçmesi için bu tedavinin yapılması gerektiğini net bir şekilde ifade etmeliyiz. Bu sırada anne babanın konunun dışında kalması ve bu süreci tamamen diş hekimine bırakması çok önemlidir. Anne ya da babanın bu sırada çocuğa telkinlerde bulunması ‘korkma acımıcak’ ya da ‘merak etme iğne yapmıcak’ şeklinde cümleler biz diş hekimlerinin işini daha da zorlaştırmaktadır. Çocuğumuza bu tedavinin onun ağrısını geçirmek için ve daha sağlıklı olması için yapılması gerektiğini ifade etmeliyiz, diş hekimi ve çocuğumuzu bu süreçte baş başa bırakmalıyız ve kesinlikle müdahale etmemeliyiz.

Ankara ortodontik tedavi ve diş tedavileri kliniğimizde çocuk hastalarımızın diş tedavilerini başarılı bir şekilde uyguluyoruz ve onlarla güzel bir iletişim kurmak ve diş tedavilerini, ortodontik tedavileri onlara sevdirmek için özel bir çaba harcıyoruz.

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi