Diş Teli mi? İnvisalign mı?

Dişlerinizde çapraşıklık, dişler arası boşluklar ya da alt ve üst dişlerin kapanış bozukluları gibi ortodontik problemleriniz varsa diş teli tedavisi ya da invisalign tedavisi ile bu problemlerinizden kurtulabilirsiniz. İnvisalign tedavisinde teller ve braketler kullanılmaz bu nedenle telsiz tedavi olarak ta adlandırılabilir. Bu tedavide takıp çıkartılabilen ve dışarıdan belli olmayan şeffaf plaklar kullanılır. Ortalama 7-10 günde bir değiştirilen bu şeffaf plaklarla dişlerin hareketi sağlanır.

Dişlerinizde çapraşıklık, dişler arası boşluklar ya da alt ve üst dişlerin kapanış bozukluları gibi ortodontik problemleriniz varsa diş teli tedavisi ya da invisalign tedavisi ile bu problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Tel tedavisinde braket adı verilen küçük metal veya seramik kareler dişler üzerine tek tek yapıştırılır ve ardından ortodontik telimiz bu braketler üzerine uygulanır ve minik lastikler yardımıyla sabitlenir. Braketler kalıcı dişler üzerine uygulanır dolayısıyla tel tedavisine kalıcı dişlerin sürdüğü 11-12 yaşında başlanabilir. Yetişkin hastalarımızda da dişlerdeki bozuklukları düzeltmek için tel tedavisi uygulanabilir.

İnvisalign tedavisinde ise teller ve braketler kullanılmaz bu nedenle telsiz tedavi olarak ta adlandırılabilir. Bu tedavide takıp çıkartılabilen ve dışarıdan belli olmayan şeffaf plaklar kullanılır. Ortalama 7-10 günde bir değiştirilen bu şeffaf plaklarla dişlerin hareketi sağlanır.

Peki, invisalign tedavisi de diş telleri kadar etkili midir?

İnvisalign tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar özel bir yazılım kullanılarak kişiye özel olarak üretilir ve patentli özel bir materyal kullanılır. Dolayısıyla bu plaklar dişleri çok iyi sarar ve doğru bir tedavi planlaması yapıldığında diş hareketlerinde diş telleri kadar etkilidir. Diş tellerini kullandığımız hemen her vakada invisalign plaklarını da kullanabiliyoruz. Bu noktada önemli olan husus doğru bir tedavi planlaması yapmaktır.

İnvisalign tedavisi ve diş teli tedavisi arasındaki farklar nelerdir?

  • İnvisalign plakları takıp çıkartılabilir, ancak diş telleri çıkartılamaz, tedavi bitiminde hekim tarafından çıkartılır.
  • Yemek sırasında invisalign plakları çıkartılır bu nedenle invisalign tedavisinde uyulması gereken yiyecek içecek kuralları yoktur, hastalarımız plaklarını çıkartıp dilediklerini yiyip içebilirler. Ancak tel tedavisinde tellerin ve braketlerin zarar görmemesi için tedavi süresince uyulması gereken yiyecek içecek kuralları vardır.
  • İnvisalign plakları şeffaf olduğu için dışarıdan fark edilmezler, dolayısıyla diş tellerine göre daha estetik bir tedavi seçeneğidir.
  • Düğün, nişan, mezuniyet gibi özel günlerinizde plaklarınızı kısa süreli olarak çıkartabilirsiniz ancak teller ve braketler tedavi bitimine kadar çıkarılamaz.
  • Tel tedavisinde zaman zaman telin batması, acıtması ya da braetin kopması gibi kısa süreli rahatsızlıklar olabilir ancak invisalign tedavisinde teller ve braketler olmadığı için bu tür şikayetlere rastlanmaz.

İnvisalign tedavisi, diş teli tedavisinden farklı olarak erken çocuklu döneminde yani henüz süt dişlerinin ağızda olduğu 7 yaşından itibaren uygulanabilmektedir. Bu dönemde yapılan plak tedavisi ile çocuklarda çene darlığı, ters kapanış ya da erken süt dişi kaybına bağlı oluşan yer darlıkları kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Tellerin ağızda olmasını ya da görünmesini istemeyen çocuklarımız için konforlu ve kolay bir tedavi seçeneğidir.

Sizin için hangi tedavi seçeneğinin daha uygun olacağına detaylı bir klinik muayene ve röntgen analizi sonucunda, sizin beklentilerinizi de göz önünde bulundurarak karar veriyoruz.

 Diş telleri bizim uzun yıllardır güvenle ve başarı ile uyguladığımız ve sonuçlarını öngörebildiğimiz bir tedavi seçeneğidir, ancak her geçen gün gelişen teknoloji bize daha kolay ve konforlu tedavi seçenekleri sunmaktadır ve invisalign tedavisi bunlardan biridir. Ağzınızda tellerin ve braketlerin görünmesini istemiyorsanız daha konforlu ve estetik bir ortodontik tedavi seçeneği olan invisalign tedavisini tercih edebilirsiniz.

 

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi