Diş Tellerimi Nasıl Temizlemeliyim?

Normalde kullandığınız bir diş fırçası braket ve diş tellerinin temizliğinde yeterli olmayacaktır bu nedenle diş tellerinin temizlenmesi amacıyla özel olarak üretilmiş ortodontik fırça ve ortodontik ara yüz fırçası kullanmalısınız. Ortodontik diş fırçanızın her bir dişinize temas ettiğinden emin olarak sırayla her dişinizi hafif yuvarlak hareketlerle yatay yönde fırçalamalısınız. Diş tellerinin üst ve alt aralarındaki yiyecek artıklarını ve diş plağını yeterince temizleyebilmek için ortodontik fırçanıza yukarı ve aşağı yönlü yaklaşık 45 derecelik açı vererek eğimlendirerek fırçalamanıza devam etmelisiniz.

Dişlerinizde çapraşıklık, dişler arası boşluklar, alt ve üst dişler arasında kapanış problemleri gibi ortodontik bozukluklar varsa diş teli tedavisi ile tedavi olabilir ve düzgün sıralanmış, fonksiyonel ve estetik dişlere sahip olabilirsiniz. Ancak sağlıklı ve etkin bir tedavi sonucuna ulaşabilmek için, ortodontik tedavi sırasında dişler üzerine yerleştirdiğimiz braket ve ortodontik tellerin doğru ve etkili bir şekilde temizlenmesi oldukça önemlidir.

Diş teli tedavisine başlarken ilk seans metal veya estetik braketler dişler üzerine tek tek yerleştirilir,  bu braketler üzerine uygun ortodontik telimiz uygulanır ve minik lastikler yardımıyla aktive edilir. Tel tedavisi sürecimiz ve dişlerimizdeki hareket bu şekilde başlamış olur.

Braketler ve diş telleri dişler üzerinde yiyecek artıkları için tutucu alanlar yaratacağından dolayı daha fazla yiyecek artığı ve diş plağı birikimine sebep olacaktır. Bu artıklar ve diş plağı doğru ve düzenli bir diş fırçalama ile temizlenmediği taktirde diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına sebep olacaktır. Bu nedenle tel tedavisi süresince diş ve diş etlerimizin sağlığı için doğru ve etkili bir ağız hijyeni sağlanmalıdır.

Peki diş tellerimizi nasıl temizleyebiliriz?

Braket ve ortodontik tellerin dişler üzerine uygulanmasını takiben size hangi tür diş fırçası kullanmanız gerektiğini ve dişlerinizi nasıl fırçalamanız gerektiğini uygulamalı olarak anlatıyoruz. Normalde kullandığınız bir diş fırçası braket ve diş tellerinin temizliğinde yeterli olmayacaktır bu nedenle diş tellerinin temizlenmesi amacıyla özel olarak üretilmiş ortodontik fırça ve ortodontik ara yüz fırçası kullanmalısınız.

Her gıda tüketiminden sonra nohut büyüklüğünde herhangi bir marka diş macununu ortodontik fırçanızın üzerine sürerek sağ veya sol tarafta braket olan en arka dişinizden fırçalamaya başlayabilirsiniz. Ortodontik diş fırçanızın her bir dişinize temas ettiğinden emin olarak sırayla her dişinizi hafif yuvarlak hareketlerle yatay yönde fırçalamalısınız. Diş tellerinin üst ve alt aralarındaki yiyecek artıklarını ve diş plağını yeterince temizleyebilmek için ortodontik fırçanıza yukarı ve aşağı yönlü yaklaşık 45 derecelik açı vererek eğimlendirerek fırçalamanıza devam etmelisiniz.

Bu şekilde tel olan tüm dişlerin ortodontik fırçanız ile fırçalanması tamamlandıktan sonra ara yüz fırçası kullanımına geçilebilir. Ortodontik ara yüz fırçası ile hedefimiz diş aralarındaki yiyecek artıklarının ve diş plağının temizlenmesidir. Ortodontik ara yüz fırçası her bir diş arasından seyreden diş telinin altından geçirilerek ve dişlerin ara yüzlerine temas ettirilerek kullanılır. Her bir dişin arası tek tek ara yüz fırçası ile temizlendikten sonra fırçalamamız tamamlanmış demektir.

Diş teli tedavisi süresince dişlerin doğru ve düzenli bir şekilde fırçalanması tedavi başarımızı ve tedavi süremizi etkileyen bir faktördür. Dişler yeterince ve düzenli fırçalanmadığında diş çürükleri ya da diş eti iltihabı gibi hastalıklarla karşılaşabiliriz ve bu hastalıklar ortodontik tedavi süremizin uzamasına sebep olabilir.

Ortodontik tedavinizin en kısa sürede ve hedeflediğimiz şekilde sonuçlanabilmesi için ve düzgün sıralanmış, sağlıklı dişlerinizle estetik bir gülümsemeye kavuşabilmeniz için dişlerinizi doğru ve düzenli bir şekilde fırçalamayı ihmal etmeyiniz.:))

 

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi