Dişlerinizi Doğru Fırçalıyor musunuz?

Dişlerimizi fırçalamaya başlarken kesinlikle diş fırçamızı ıslatmamalıyız. Diş macununu fazla kullanmamalıyız çünkü içerisinde aşındırıcılar bulunmaktadır, bir nohut büyüklüğünde kullanmamız yeterlidir.

Dişlerimizi fırçalamaya başlarken kesinlikle diş fırçamızı ıslatmamalıyız. Çünkü diş fırçasının kıllarının dişlerdeki plağı uzaklaştırabilmesi için belirli sertlikte olması gereklidir ve biz fırçamızı ıslattığımızda bu sertliğin yaklaşık %30 u kaybedilir. Dolayısıyla yiyecek artıklarını ve diş plağını yeterince uzaklaştıramamış oluruz.

Diş macununu fazla kullanmamalıyız çünkü içerisinde aşındırıcılar bulunmaktadır, bir nohut büyüklüğünde kullanmamız yeterlidir. Tükürük içerisinde bulunan bazı maddelerin  remineralizasyon etkisi (onarıcı etkisi) bulunmaktadır, bu etkiden faydalanabilmek için yemeklerden hemen sonra değil mümkünse yarım saat kadar sonra dişlerimizi fırçalamayı tavsiye ediyoruz.

Gece uyku sırasında tükürük akışı azaldığından tükürüğün koruyucu etkisi de azalmaktadır, bu nedenle özellikle gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması diş çürüğünden korunmak  için çok  önemlidir.

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi