Estetik Diş Tedavileri

Estetik diş tedavileri diş hekimliğinde uygulanan birçok tedavinin kombinasyonu şeklinde düşünülebilir. Hastada mevcut diş ve dişeti hastalıklarının tedavisini takiben uygulanan yüz hatlarına uygun daha estetik ve çekici bir görünüm amacı ile uygulanan diş tedavilerinin bütünü estetik diş tedavileri ya da gülüş tasarımı olarak adlandırılabilir.

Estetik diş tedavileri diş hekimliğinde uygulanan birçok tedavinin kombinasyonu şeklinde düşünülebilir. Hastada mevcut diş ve dişeti hastalıklarının tedavisini takiben uygulanan yüz hatlarına uygun daha estetik ve çekici bir görünüm amacı ile uygulanan diş tedavilerinin bütünü estetik diş tedavileri ya da gülüş tasarımı olarak adlandırılabilir.

Ön dişlere uygulanan kompozit dediğimiz diş rengindeki estetik restorasyonlar diş çürüklerinin tedavisinde kullanıldığı gibi ön dişlerin yapısal bozukluklarının düzeltilmesi, dişler arasındaki boyutsal farklılıkların giderilmesi ve mevcut renk değişikliklerinin tedavisi amacıyla da kullanılmaktadır.  Boyut veya renk farklılıklarını gidermek amacıyla ön dişlerin yüzeyine uygulanan kompozit restorasyonlar kompozit lamine olarak ta adlandırılmaktadır. Bu tedaviler, tedavi uygulanacak dişteki restorasyonun derinliğine göre lokal anestezi uygulanarak ya da uygulanmadan yapılabilir.  Kompozit restorasyonlar kullanılan materyalin yapısı itibariyle zaman içerisinde yiyecek içeceklere ve sigara kullanımına bağlı olarak renklenme gösterebilir. Bu nedenle düzenli olarak kontrol edilmelidir ve gerektiğinde restorasyonda tamir veya düzenleme yapılabilir. 

Dişlerdeki çürük, aşınma veya travma gibi sebeplerle oluşan aşırı madde kayıplarını telafi etmenin diğer bir yöntemi de porselen veya zirkonyum kaplamalar ya da porselen lamine uygulamalarıdır. Son yıllarda içerisinde metal desteği olmadığı için diş rengini daha iyi yansıtan zirkonyum kaplamalar sıklıkla tercih edilmektedir. Yaprak Porselen olarak ta anılan Porselen Lamine uygulamaları ise ön dişlerdeki şekil bozukluğu veya renk değişikliklerinin estetik tedavisi amacıyla uygulanmaktadır. Bu uygulamalar için hasta ağzından ölçü alınması ve laboratuvar işlemi gerekmektedir. Özellikle çay, kahve ,sigara gibi renklendirici madde tüketiminin sık olduğu bireylerde renk değiştirme özelliği daha az olduğundan porselen restorasyonlar tercih edilebilir.

Dişeti formu ve diş-dişeti ilişkisinin doğru bileşimi de gülüş estetiği açısından önemlidir. Gülme esnasında dişetleri sağ ve solda simetrik bir geçiş izlemelidir. Bunu sağlamak için dişeti şekillendirmesi olarak ta adlandırılabilen gingivektomi işlemi uygulanabilir. İşlem lokal anestezi altında uygulanır ağrısız bir işlemdir.

Ortodontik tedavi de ideal gülüş estetiğini sağlamak amacıyla uygulanan yöntemlerden birisidir. Dişlerdeki konum bozukluklarını ve kapanış bozukluklarını herhangi bir restorasyon olmaksızın ortodontik tedavi ile düzeltmek mümkündür. Ancak ortodontik tedavi ile dişleri doğru pozisyona getirebiliriz , dişlerdeki yapısal bozukluklar veya renk değişiklikleri varsa ortodontik tedavi sonrası da bir kompozit restorasyon veya porselen restorasyon ihtiyacı oluşabilir.

Diş beyazlatma tedavisi renklenmiş dişlerin daha beyaz bir görünüme kavuşması için uygulanan bir estetik diş tedavisi yöntemdir. Kullanılan beyazlatma ajanları çoğunlukla hidrojen peroksit içermektedir ve diş renginin 2-3 ton kadar açılması sağlanabilmektedir. Klinikte diş hekimi tarafından uygulanan diş beyazlatma tedavisi ofis tipi beyazlatma olarak ta adlandırılır ve en etkili yöntemdir, evde hastanın kendisi tarafından uygulanan  beyazlatma türü ise ev tipi beyazlatma olarak adlandırılır genelde ofis tipi beyazlatmanın ardından tamamlayıcı olarak önerilir. İşlem sırasında kişiden kişiye değişmekle birlikte dişlerde hassasiyet olabilir ancak bu geçici bir durumdur. Hassasiyet giderici ajanlar kullanılabilir. 

Sağlıklı dişler ve estetik bir gülüş için bu işlemlerden bir veya birkaçı bir arada uygulanabilir. Hekim hasta için en uygun tedavi yöntemini belirler ve hastaya sunar. Uygulanacak tedavi yöntemi ya da yöntemleri hastanın onayı alınarak hasta hekim işbirliği içerisinde uygulanır.

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi