İnvisalign Plakları diş telleri kadar etkili midir???

Telsiz tedavi olarak ta bilinen invisalign tedavisi, diş tellerinin ve braketlerin kullanılmadığı, takıp çıkartılabilen şeffaf plaklarla dişlerdeki bozuklukların düzeltildiği bir ortodontik tedavi çeşididir. Plakların üretiminde kullanılan yöntem ve materyalin yapısı nedeniyle dişleri çok iyi kavrar, rahatlıkla takıp çıkartılabilir ve istenen diş hareketleri kolaylıkla elde edilebilir.

Telsiz tedavi olarak ta bilinen invisalign tedavisi, diş tellerinin ve braketlerin kullanılmadığı, takıp çıkartılabilen şeffaf plaklarla dişlerdeki bozuklukların düzeltildiği bir ortodontik tedavi çeşididir.

Diş telleri olmadan dişlerdeki bozuklukların nasıl düzeltildiği hastalarımız tarafından bize sıkça yöneltilen bir sorudur. Hastalarımız, şeffaf plak tedavisi ile dişlerindeki ortodontik bozuklukların yeterince düzelemeyeceği endişesi taşımaktadır.

İnvisalign tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar hastamızdan aldığımız dijital ölçüler ışığında özel bir yazılım kullanılarak kişiye özel olarak üretilmektedir. İnvisalign plakları patentli termoplastik bir materyal kullanılarak Amerika’da kişiye özel olarak üretildikten sonra bize gönderilir. Plakların üretiminde kullanılan yöntem ve materyalin yapısı nedeniyle dişleri çok iyi kavrar, rahatlıkla takıp çıkartılabilir ve istenen diş hareketleri kolaylıkla elde edilebilir.

İnvisalign plakları ile hedeflediğimiz diş hareketlerini tıpkı diş teli tedavisinde olduğu gibi kolaylıkla elde edebiliyoruz. İnvisalign tedavisinde tedavi başarımızı etkileyen en önemli faktör elbette hastamızın plaklarını tavsiye ettiğimiz gibi günde 22 saat takmasıdır. Yani hastalarımız yemek dışında şeffaf plaklarını gece gündüz devamlı olarak takmalıdır.

İnvisalign tedavisi kalıcı dişlerin sürmeye başladığı 7 yaşından itibaren sağlıklı diş, diş etleri ve kemik yapısına sahip her yaşta bireye güvenle uygulanabilir. 7-10 yaş dönemde erken ortodontik tedavi dediğimiz çene genişletme, çapraz kapanış tedavisi, yer darlığının tedavisi gibi ortodontik problemleri şeffaf plaklarla kısa sürede tedavi edebiliyoruz ve kalıcı dişlerin doğru bir pozisyonda sürmesini sağlıyoruz. Daha ileri yaşlardaki çocuk hastalarımızda ve her yaş grubunda yetişkin hastalarımızda da şeffaf plak tedavisi ile ileri seviyedeki ortodontik bozuklukları tedavi edebiliyoruz.

Şeffaf plakların diş telleri kadar etili olmayacağı endişesi yersiz bir endişedir. Çünkü invisalign plakları özel bir materyal kullanılarak kişiye özel üretilir dolayısıyla dişlerdeki bozukluları düzeltmede en az diş telleri kadar etkilidir.

İnvisalign plaklarının hastalarımız tarafından tercih edilmesinin en önemli sebebi elbette dışarıdan görünmediği için son derece estetik bir ortodontik tedavi seçeneği olmasıdır. Ayrıca yeme içme sırasında plaklar çıkartıldığı için diş teli tedavisindeki gibi uyulması gereken yiyecek içecek kuralları yoktur dolayısıyla konforlu bir tedavidir.

İnvisalign tedavisinde kullanılan plaklar hekimin farklı bir tavsiyesi yoksa ortalama 7-10 günde bir değiştirilerek bir sonraki plağın kullanımına geçilir. Her bir plak için planladığımız diş hareketleri vardır bu hareketlerin tam olarak gerçekleşebilmesi için her plağın düzenli olarak takılması gerekir.

Telsiz tedavi olarak ta adlandırılan invisalign tedavisi son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde hastalarımız tarafından sıkça tercih edilen ve biz ortodonti uzmanlarının başarı ile uyguladığı estetik ve konforlu bir ortodontik tedavi yöntemidir.

Ortodontik tedavi görme istiyorsanız ancak diş telleri taktırmak istemiyorsanız invisalign tedavisi ile diş telleri olmadan dişlerinizdeki bozukluklar düzeltilebilir, düzgün sıralanmış dişlerinizle özgürce gülümseyebilirsiniz. İnvisalign tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi