Neden Ortodontik Tedavi Görmeliyiz?

Ortodontik tedavi ile dişlerdeki konum ve pozisyon bozuklukları tedavi edilebilmektedir. Böylece düzgün sıralanmış, estetik görünümlü dişlere sahip olabiliriz.

Ortodontik Tedavi,

  • Dişlerin çene kemiği üzerinde doğru pozisyonda sıralanmasını sağlayarak öncelikle etkin bir çiğneme yapılabilmesi için,
  • Dişlerin doğru ve etkili bir şekilde temizlenebilmesi için ve 
  • Estetik olarak daha güzel bir gülüş için yapılmalıdır.

Dişler çene kemiği üzerinde olmaları gereken pozisyonda değilse, yiyeceklerin çiğnenmesi sırasında doğru bir kapanış ilişkisi sağlanmayacaktır. Örneğin bazı dişlerde çiğneme esnasında erken temaslar olabilir. 

Erken Temas Ne Demektir?
Normal bir kapanışa sahip bir bireyde etkili bir çiğneme fonksiyonu için ve sağlıklı diş ve kemik yapısı için alt ve üst çenede arka grup dişlerin tümünün eş zamanlı temasta olması beklenir. Ancak çiğneme sırasında sadece bir grup diş temas ediyor ve diğer dişler temas etmiyorsa o zaman temas eden dişlerde erken temas varlığından söz edilir. Çiğneme fonksiyonu sırasındaki erken temas istenmeyen bir durumdur çünkü temas eden dişlere aşırı yük geldiğinden dolayı bu dişlerde aşınmalar veya bu dişlerin çevre dokularında dişeti çekilmeleri veya kök rezorpsiyonları(aşınmaları), hatta ilerleyen vakalarda kemik rezorpsiyonları görülebilir.
Ortodontik tedavi ile bu erken temaslar kaldırılarak ,alt ve üst dişler arasında ideal bir kapanış ilişkisi elde edilir böylece daha sağlıklı ve etkin bir çiğneme fonksiyonu elde edilir.

Dişler çene kemiği üzerinde doğru pozisyonda yer almıyorsa, önlü arkalı çift sıra sıralanmış ya da birbiri üstüne gelecek şekilde sıralanmışsa bir çapraşıklık yani yer darlığı söz konusudur. Bu durumda dişlerin fırçalanarak ideal bir şekilde temizlenmesi oldukça zordur. Çünkü diş fırçası çapraşık olan bölgeye ulaşamayacaktır. Bu bölgelerden diş plağını uzaklaştırabilmek için diş fırçasına ilave olarak diş ipi ile bu bölgelerin her yemekten sonra dikkatli bir şekilde temizlenmesi gereklidir. Ancak çapraşıklık varlığında uygulanması gereken bu ayrıntılı diş temizliği işlemi çoğunlukla başarısız olmakta ve bu bölgelerde yetersiz temizlik sonucu diş çürüğü meydana gelmektedir. 
Ortodontik tedavi ile çapraşıklık problemi çözülmekte dişler çene kemiği üzerinde düzgün bir şekilde sıralanmaktadır böylece diş temizliği etkili ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Doğru bir çiğneme fonksiyonu ve ideal ve kolay bir ağız temizliği sağlayabilmenin yanısıra ortodontik tedavinin en çok tercih edilme sebebi tabii ki ESTETİK.. Özellikle ön dişleri ilgilendiren çapraşıklık, dişler arası boşluklar, alt ve üst dişler arası açıklıklar gibi estetik bozukluklar sebebiyle hastalarımız ortodontik tedaviye başvurmaktadır. Bu problemler yüzünden rahatça gülümseyemeyen, konuşurken ya da gülerken elleriyle ağzını kapatan hastalarımız için bu durum sadece bir ortodontik problem değil tüm sosyal yaşantılarını etkileyen bir durumdur. Bu kişiler ön dişlerindeki bozuklular sebebiyle iletişim kurmakta zorlanabiliyor, yeni girdikleri ortamlarda özgüven eksikliği yaşayabiliyorlar. Özellikle ergenlik dönemi içerisinde bulunan hastalarımız çok daha hassas bir süreç geçirdiklerinden dolayı dişlerindeki bozukluklar psikolojik ve sosyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.


Ortodontik tedavi ile dişlerdeki konum ve pozisyon bozuklukları tedavi edilebilmektedir. Böylece düzgün sıralanmış, estetik görünümlü dişlere sahip olabiliriz.
Özellikle son dönemlerde estetik beklentilerin artması ile birlikte ortodonti tedavi seçeneklerinde de estetik seçenekler ön plana çıkmıştır. Teller ve braketlerin kullanıldığı tedaviler halen kullanılmakta ve geçerliliğini korumaktadır ancak, tellerin ve braketlerin kullanılmadığı daha estetik bir tedavi seçeneği sunan telsiz tedavi olarak ta adlandırılan şeffaf plak tedavileri son dönmelerde oldukça popüler hale gelmiştir. 

Ortodontik tedavi ile hem estetik hem de fonksiyonel olarak daha sağlıklı bir ağız yapısına sahip olabiliriz.

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi