Ortodontik tedavide Lastik kullanımı

Ortodontik tedavinin son aşamalarında alt ve üst dişlerin daha iyi bir kapanışa geçerek daha etkili fonksiyon görebilmesi için özellikle alt-üst arka grup dişler arasında lastik kullanımını sık uyguluyoruz. Lastik kullanım süresini, uygulanan ortodontik tedavi çeşidine göre değişebilmekle beraber tam zamanlı tavsiye ediyoruz. Yani istenen hareketlerin elde edilebilmesi için hastalarımızın lastiklerini yemek dışında devamlı olarak takmaları gerekmektedir.

Ortodontik tedavi ile dişlerde bulunan çapraşıklık, alt ve üst dişler arasındaki kapanış bozuklukları, dişler arası aralıklar, çene darlığı gibi birçok ortodontik bozukluk tedavi edilebilir ve doğal ve çekici bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Günümüzde hemen her yaşta ortodontik tedaviler uygulanabilmektedir.

Özellikle çenelerde herhangi bir problemin olmadığı sadece dişleri ilgilendiren ortodontik bozukluların olduğu hastalarımızda her yaşta bu bozuklukları ortodontik tedavi ile giderebiliyoruz.

 Çeneleri ilgilendiren alt çene geriliği, üst çene ileriliği ya da çene darlığı gibi ortodontik bozuklukları ise büyüme ve gelişim döneminde uyguladığımız ortodontik tedavilerle kolaylıkla düzeltebiliyoruz ancak büyüme ve gelişimin tamamlandığı hastalarımızda çeneleri ilgilendiren bu yapısal ortodontik bozuklukların tedavisinde ortodontik tedavi ile birlikte cerrahi bir tedavi uygulamamız gerekiyor. Bu nedenle erken dönemde uygulanabilen daha kolay ortodontik tedavi prosedürlerinden faydalanabilmek için düzenli diş hekimi ve ortodonti uzmanı muayeneleri ihmal edilmemelidir.

İster diş teli tedavisi görelim ister şeffaf plak tedavisi, ortodontik tedavi sürecinde farklı ilave tedavi mekaniklerini kullanıyoruz. Çeneler arası lastiklerde bizim birçok ortodontik tedavi uyguladığımız hastamızda sıklıkla kullandığımız bir kuvvet aracıdır.

Ortodontik lastikler alt ve üst çene arasında uygulanabildiği gibi aynı çene içerisinde de kullanılabilir, hatta bu lastikler yüz maskesi gibi ağız dışı bir aparey ve ağız içi bir aparey arasında da kullanılabilir.

Peki hangi durumlarda ve hangi amaçla bu lastikleri kullandırıyoruz?

  • Alt ve üst çene arasında ön-arka yönde bir uyumsuzluk varsa
  • Alt ve üst dişler arasında dikey yönde bir açıklık ya da uyumsuzluk varsa
  • Üst dişleri öne almak amacıyla
  • Dişleri birbirine yaklaştırmak amacıyla
  • Gömülü bir dişi yerine getirebilmek için kuvvet uygulamak amacıyla

 

Ve daha birçok sebeple ortodontik tedavi süresince lastik kullanımını tercih ediyoruz.

 

Tedavi süresince dişlere farklı yönlerde birçok hareket verdiğimiz için tedavinin son aşamalarında alt ve üst dişler arasında kapanış sırasında yetersiz temaslar olabilmektedir. Bu nedenle Ortodontik tedavinin son aşamalarında alt ve üst dişlerin daha iyi bir kapanışa geçerek daha etkili fonksiyon görebilmesi için özellikle alt-üst arka grup dişler arasında lastik kullanımını sık uyguluyoruz.

Lastik kullanım süresini, uygulanan ortodontik tedavi çeşidine göre değişebilmekle beraber tam zamanlı tavsiye ediyoruz. Yani istenen hareketlerin elde edilebilmesi için hastalarımızın lastiklerini yemek dışında devamlı olarak takmaları gerekmektedir. 24 saat sonunda kullanılan lastik atılmalı ve yeni bir lastik kullanılmaya başlanmalıdır çünkü 24 saatin sonunda lastik etkinliğini kaybetmektedir.

Lastik kullanımında lastiklerin hekimin önerdiği doğrultuda ve sıklıkta düzenli olarak takılması önemlidir. Lastiğin takıldığı saatler ve günler aksatıldığında hedeflenen etki elde edilemez ve bu durum hem hastamız hem de bizim için vakit kaybına sebep olarak tedavi süresinin uzamasına neden olur.

Lastik kullanım süresi vakadan vakaya değişiklik göstermektedir. Bazı hastalarımız toplam tedavi süresince 1-2 ay lastik kullanırken bazı hastalarımız 6-7 ay gibi lastik kullanımına gereksinim duyabilirler.

Lastik kullanımına başladığınız ilk günlerde dişlerimizde kısa süreli hassasiyetler ağrılar hissedebilirsiniz ancak bu rahatsızlık hissi düzenli lastik kullanımının ardından kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Lastik kullanımı ortodontik tedavi süresince birçok hastamızda uyguladığımız rutin bir protokoldür, tedavinizin başarılı bir şekilde sonuçlanması için önerilerimiz doğrultusunda lastiklerinizi düzenli olarak kullanmanız önemlidir.

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi