Renkli Diş Telleri

Tel tedavisi, dişlerde bulunan çapraşıklık, dişler arası boşluklar ya da alt ve üst dişler arasındaki kapanış bozuklukları gibi birçok ortodontik bozukluğun tedavisi amacı ile uygulanmaktadır.

Tel tedavisinde braket adı verilen minik metal ya da estetik kareler dişler üzerine yapıştırılır ve ardından ortodontik telimiz bu braketler üzerine uygulanır. Ortodontik teller braketlere minik lastikler yardımıyla sabitlenir ve diş hareketi bu şekilde başlamış olur. Bu minik lastikler şeffaf olabildiği gibi farklı renklerde de olabilir. Diş tellerine renkli görüntüyü veren aslında bu renkli lastiklerdir. Bu lastikler her ay yapılan kontrollerde değiştirilir ve hastamızın isteği ile farklı renklerde lastikler kullanılabilir. Renkli lastiklerin şeffaf lastiklerden etkinlik olarak herhangi bir farkı yoktur, sadece görsel bir farklılık yaratmaktadır. Renkli lastikler ile ortodontik tedavi süreci hastalarımız için çok daha eğlenceli hale gelmektedir.

Braketler tel tedavisi süresince dişler üzerinde sabit kalmaktadır , bazı durumlarda bazı dişlerin pozisyonları itibariyle braketlerin pozisyonlarında değişiklik yapılabilir, yani tedavinin bazı aşamalarında bazı dişlerdeki braketler çıkartılıp tekrar yapıştırılabilir. Braketler üzerine uygulanan ortodontik teller her seans değiştirilebilir ya da sadece üzerine uyguladığımız lastikler değiştirilebilir. Tedavi süresince kullandığımız her bir ortodontik telin bir etki süresi vardır ve bu süre bazen birkaç ay sürebilir yani her seans tellerimiz değişmeyebilir sadece üzerine uyguladığımız minik lastikler değişebilir. Her ay yaptığımız kontrol seanslarında ortodontik telimizi değiştirerek ya da sadece lastiklerimizi değiştirerek tellerimizi aktive etmiş oluyoruz yani dişlerimizde tekrar bir hareket oluşturmuş oluyoruz. 

Ortodonti seanslarının 4-6 haftada bir olacak şekilde yapılmasının sebebi tellerde oluşturduğumuz aktivasyon sonucu oluşan diş hareket miktarı ortalama 4- hafta sonunda azalmaktadır ve yeni bir aktivasyon gerekmektedir. Bu aktivasyonda teller değişebilir ya da sadece lastikler değiştirilerek tel aktive edilebilir ve diş hareketi tekrar başlar. Bazı durumlarda ortodontik tel üzerine uygulanan renkli ya da şeffaf lastikler yerine tel ligatür dediğimiz metal aparatlar da uygulanabilmektedir. Bu minik teller lastikler yerine ortodontistin uygun gördüğü seanslarda kullanılabilir. Ya da hastamız çeşitli sebeplerle bir sonraki ay veya birkaç ay süre ile kontrolüne gelemeyecekse bu tel ligatürler lastiklere göre daha uzun süre etkili olacağından tercih edilebilir. Bu durumda ayrıca lastik kullanımına gerek olmayacaktır.

Ortodontik tedavi süresince braket ve tellere ilave olarak hedeflenen diş hareketlerini elde edebilmek için ek mekanikler kullanılabilir. Örneğin mini vidalar, çene genişletme aparatları ya da hastalarımızın kendilerinin takıp çıkarabildiği çeneler arası lastikler tedavinin belirli aşamalarında kullanılabilir.

Tel tedavisi ile hastalarımızın dişlerinde bulunan ortodontik problemleri gideriyoruz ve hastalarımızı dudakları ile uyumlu, düzgün sıralanmış dişleri ile harika gülüşlere kavuşturuyoruz. Tel tedavisi süresince hastalarımızın tercihine bağlı olarak kullanılabilen renkli lastiklerle tedavi sürecini çok daha keyifli hale getiriyoruz. Bu renk seçimleri, tek bir renk olabileceği gibi her bir diş farklı renkte olacak şekilde yapılabilir ya da hastamız tuttuğu takımın renklerini tercih edebilir. Her ay yapılan kontrol seanslarında bu minik lastikler değiştirildiği için bir sonraki ay farklı bir renk ya da birden fazla renk kombinasyonu tercih edilebilir.

Tel Tedavisinde kullanılan bu renkli lastikler hastalarımız tarafından telin rengi olarak algılanmakta bu nedenle de renkli teller olarak ifade edilmektedir. Tel tedavisinin en keyifli kısmı istediğiniz renkleri seçebileceğiniz minik lastiklerle görsel bir farklılık yaratmaktır. Hatta bazen hastalarımız kıyafetleri ile uyumlu renkler ya da tuttuğu takımı ifade eden renkler seçebilmektedir. Bu da ortodontik tedavi sürecini daha heyecanlı ve keyifli hale getirmektedir. 

Ortodontik tedavi ile dişlerinizde herhangi bir aşındırma yapılmadan sadece dişlerinizi doğru pozisyona getirerek, sağlıklı bir çiğneme fonksiyonuna kavuşabilir, harika bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz. 

Tel tedavisi ile eğlenceli bir tedavi süreci geçirebilir, bu sürecin sonunda yüzünüz ile uyumlu, düzgün sıralanmış dişlerle özgürce gülümseyebilirsiniz. Doğal ve estetik bir gülümseme için ortodontik muayenenizi ve ortodontik tedavinizi ertelemeyin

 

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi