Tel Tedavisi Ankara

Tel tedavisi, dişlerde bulunan çapraşıklık, alt ve üst dişler arası kapanış bozuklukları, dişler arası boşluklar, alt ve üst çeneyi ilgilendiren konum bozuklukları gibi ortodontik bozuklukları düzeltmek amacı ile uzun yıllardır ortodonti uzmanları tarafından tüm dünyada ve ülkemizde başarı ile uygulanan bir ortodontik tedavi seçeneğidir.

Tel tedavisi, dişlerde bulunan çapraşıklık, alt ve üst dişler arası kapanış bozuklukları, dişler arası boşluklar, alt ve üst çeneyi ilgilendiren konum bozuklukları gibi ortodontik bozuklukları düzeltmek amacı ile uzun yıllardır ortodonti uzmanları tarafından tüm dünyada ve ülkemizde başarı ile uygulanan bir ortodontik tedavi seçeneğidir.

Tel tedavisi kalıcı dişlerin sürmesinin tamamlandığı 11-12 yaşından itibaren sağlıklı diş, diş eti, kemik yapısına sahip olan her yaşta bireyde güvenle uygulanabilir. Bu tedavide dişler üzerine braket adını verdiğimiz metal veya seramik kareler dişler üzerine yapıştırılır ve bu braketler üzerine ortodontik tellerin uygulanması ile dişlerde hareket oluşturulur. 4-6 haftada bir yapılan kontrol randevularında teller yeniden aktive edilir ya da değiştirilir. Tedavi sürecinde çeneler arası lastikler, mini vidalar gibi ek mekanikler kullanılabilir.

Toplam tedavi, hastanın ortodontik problemine göre ve tedaviye uyum sürecine göre değişmekle birlikte ortalama 1,5- 2 yıl sürmektedir. Tel Tedavisi ile dişler düzgün bir şekilde sıralanır ve doğru bir çene kapanışı elde edilebilir, böylece hastamız hem sağlıklı bir çiğneme fonksiyonuna kavuşur, hem de estetik bir gülüşe sahip olur. Tel Tedavisi Ankara 'da kliniğimizde tel tedavisi uygulayarak hastalarımıza düzgün sıralanmış kendi dişleri ile doğal ve estetik gülümsemeler kazandırıyoruz. Özgürce gülümsemek için bizimle iletişime geçebilir, ortodontik tedavi süreci hakkında merak ettiğiniz her konuyu sorabilirsiniz. Çünkü biliyoruz ki hiçbir kaplama ya da lamine uygulaması kendi doğal dişlerinizin yarattığı rahatı ve estetiği sağlayamaz. Tel tedavisi ile, dişlerinizde hiçbir aşındırma işlemi yapılmadan, herhangi bir ağrı, sızı hissetmeden sadece kendi dişlerinizi doğru pozisyona getirerek doğal ve estetik bir gülüş elde ediyoruz.

Gülümsemek hayatın her alanında kişiye kendisini iyi hissettiren, özgüvenini arttıran,  karşısındaki kişide olumlu bir izlenim yaratan ve sosyal çevresinde kabul görmesini sağlayan ve kişinin iletişimini güçlendiren çok önemli bir faktördür. Dişlerindeki çapraşıklıklar ya da boşluklar sebebiyle gülümseyemeyen ya da gülerken eliyle ağzını kapatma ihtiyacı hisseden hastalarımız rahatça ve doyasıya gülmenin verdiği mutluluk hissinden mahrum kalmakta ve kendilerini ifade edememektedir. Oysa zaten hayatta birçok zorlukla mücadele etmek zorunda kalan bizler için içten bir gülüş paha biçilemez ölçüde değerlidir. Doyasıya ve özgürce gülmenin en kolay ve en doğal yolu sadece ortodonti tedavidir.

Ortodontik tedavi süreci sanılanın aksine ağrılı bir süreç değildir. Tel tedavisine başladığımız ilk birkaç gün dişlerdeki harekete bağlı olarak yeme içme sırasında bazı dişlerde kısa süreli hassasiyetler olabilir ancak bu hassasiyetler birkaç gün içerisinde ortadan kalkacaktır. Tedavi sürecinde uyulması gereken yiyecek içecek kuralları ve fırçalama kuralları vardır. Hastalarımıza bu kuralları ve kurallara uymanın tedavi sürecine olan etkisini tedavinin başında ayrıntılı olarak anlatıyoruz ve hastamızın merak ettiği her konuyu bizimle paylaşmasını istiyoruz çünkü, tedavinin başarısında hastamızın tedaviye olan uyumu çok önemli. Eğer hastamızla doğru bir iletişim yakalamışsak ve karşılıklı bir güven sağlamışsak en kısa zamanda tedavimizi sonuçlandırabiliyor ve hastamıza harika gülüşünü armağan ediyoruz. 

Günümüzde ortodontik tedaviler diş, diş eti ve kemik yapısı sağlıklı olan her yaşta bireyde güvenle uygulanabiliyor. Her yaşta uygulanan tedavi seçenekleri farklılık göstermektedir ve hastamız için en doğru tedavi seçeneği ancak ortodonti uzmanı tarafından yapılacak detaylı bir muayene sonucunda belirlenebilir. Kalıcı dişlerin sürmeye başladığı 7 yaşından itibaren erken ortodontik tedavi dönemi olarak adlandırdığımız dönem başlamaktadır. Bu dönemde ortodontik bozuklukları olan çocuklarımıza takıp çıkartılabilen basit apareylerle kısa süreli ortodontik tedaviler uyguluyoruz ve mevcut problemlerin şiddetlenmesini önlüyoruz. Kalıcı dişlerin sürmesinin tamamlandığı ortalama 11-12 yaşından itibaren ise sabit ortodontik tedavi dönemi dediğimiz tel tedavisi ve şeffaf plak tedavisi uyguladığımız kapsamlı ortodontik tedavileri uygulamaya başlıyoruz. Dişlerle ilgili ortodontik bozuklukları ortodontik tedavi ile her yaşta düzeltmemiz mümkündür ancak çeneleri ilgilendiren ortodontik bozukluklar sadece büyüme ve gelişim döneminde ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Yetişkin hastalarımızda ise çeneleri ilgilendiren kalıtımsal ortodontik problemleri ortodontik tedavinin yanı sıra bir cerrahi müdahalenin uygulandığı ortognatik cerrahi ile tedavi edebiliyoruz.

Dolayısıyla her yaşta ortodontik tedavi ile dişlerimizdeki problemlerin tedavisi mümkündür ancak erken yaşta uygulanabilecek farklı tedavi protokollerinden faydalanabilmek adına çocukluk döneminden itibaren düzenli ortodontik muayeneler ihmal edilmemelidir. 

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi