Tel Tedavisinde Diş Temizliği

Tel tedavisi sırasında dişlerde bulunan braketler ve ortodontik teller, daha fazla yiyecek artığı birikimine sebep olacağından daha detaylı bir diş temizliği yapılmalıdır. Tedavi sürecinde dişlerin ve braketlerin temizliği için önerdiğimiz ortodontik fırça ve ara yüz fırçası kullanımı ile ideal bir ağız sağlığı elde edilebilir.

Tel Tedavisinde Diş Temizliğinin Önemi

 

              Tel tedavisi, dişlerdeki çapraşıklık, dişler arası boşluklar, alt ve üst dişler arasındaki kapanış bozuklukları gibi ortodontik bozuklukları tedavi etmek amacı ile uygulanan bir ortodontik tedavi çeşididir.

               Tel tedavisi ile dişlerdeki konum ve pozisyon bozukluklarını düzelterek, düzgün sıralanmış dişlerle hastalarımıza daha estetik bir gülüş kazandırıyoruz. Ayrıca alt ve üst dişleri doğru bir kapanışa getirerek sağlıklı bir çene eklemi fonksiyonunun eşlik ettiği daha etkili bir çiğneme fonksiyonu elde edebiliyoruz. Böylece hastalarımız hem estetik bir gülümsemeye kavuşuyor hem de ağrısız, sağlıklı bir çiğneme gerçekleştirebiliyor. Çapraşıklık probleminde dişler birbiri üstüne gelece şekilde sıralanmış olabilir ve diş fırçalama sırasında diş aralarına rahat ulaşılamayabilir. Yeterince temizlenemeyen diş aralarında diş çürükleri ya da diş eti problemleri yaşanabilir. Ortodontik tedavi ile dişler düzgün bir şekilde sıralandığı için, diş fırçalama sırasında diş aralarına çok daha rahat ulaşılabilir ve daha etkili bir temizlik gerçekleştirilir.

                   Ortodontik tedaviye başlamadan önce ağızda mevcut diş çürüğü, diş taşı gibi diş ve diş eti hastalıkları tedavi edilmiş olmalı, çekilmesi gereken dişler çekilmiş olmalıdır. Ancak sağlıklı diş ve diş etlerinin varlığında ortodontik tedaviye başlanabilir. Çünkü, diş çürüğü, ya da diş eti hastalığı gibi hastalıklar ortodontik tedavi sürecini olumsuz etkileyerek hedeflenen diş hareketlerinin gerçekleşmesini engelleyecektir. Ayrıca ortodontik tedaviye başlamamız için hastamızın ağız hijyeni ideal seviyede olmalıdır. Diş fırçalamanın yetersiz olduğu, dişler etrafında diş plağının biriktiği ve diş etlerinin kırmızı, şiş ve kanamalı olduğu hastalarımızda ortodontik tedaviye başlayamıyoruz. Çünkü ağız hijyeninin yetersiz olduğu bir hastada tellerin ve braketlerin uygulanmasıyla birlikte daha fazla yiyecek artığı birikecek ve yetersiz diş fırçalama sebebiyle bu yiyecek artıkları yeterince uzaklaştırılamayarak dişler etrafında daha fazla diş plağı birikecek bu da mevcut problemi daha şiddetlendirecektir. Bu durum diş ve diş eti hastalıklarının oluşumuna sebep olacak ve ortodontik tedavi sürecini olumsuz etkileyecektir.

                   Tel tedavisi süresince uyulması gereken yiyecek, içecek kuralları ve ağız hijyeni kuralları vardır. Tedavimizin en kısa sürede bitmesi ve hedeflediğimiz sonuca ulaşabilmemiz için bu kurallara uymamız gerekmektedir.

                    Tel tedavisi sırasında dişlerde bulunan braketler ve ortodontik teller, daha fazla yiyecek artığı birikimine sebep olacağından daha detaylı bir diş temizliği yapılmalıdır. Tedavi sürecinde dişlerin ve braketlerin temizliği için önerdiğimiz ortodontik fırça ve ara yüz fırçası kullanımı ile ideal bir ağız sağlığı elde edilebilir. Ortodontik fırça her yemek sonrası kullanılmalı ve ara yüz fırçası ile sabah ve akşam diş aralarının temizliği detaylı olarak yapılmalıdır. Yeterli diş temizliğinin yapılamadığı veya ihmal edildiği durumlarda braketler etrafında ve diş aralarında birken diş plağı diş çürüklerine sebep olabilir yine bu bölgelerde diş etlerinde enflamasyon gelişebilir. Bu durumda yetersiz hijyen nedeniyle tedavi sırasında gelişen diş çürüklerinin ve diş eti hastalıklarının tedavisi yapılmalıdır. Ancak bu tedavi süreci, ortodontik tedavimizi olumsuz yönde etkileyerek hedeflediğimiz diş hareketlerinin gecikmesine ve tedavi süresinin uzamasına sebep olacaktır. Dolayısıyla tel tedavisi süresince doğru ve etili bir diş temizliği yapılması hem genel diş ve diş eti sağlığımız için hem de ortodontik tedavi süremizin uzamaması için önemlidir.

                     Tel tedavisi süresince tellerin ve braketlerin nasıl temizlenmesi gerektiğini tedavinin ilk seansında detaylı olarak model üzerinde gösteriyoruz ve hastalarımızı kendi ortodontik fırçaları ve ara yüz fırçaları ile diş temizliğini yaparken gözlemliyor ve gerekirse uyarılarda bulunuyoruz. Hastalarımızdan kontrol seanslarına gelirken diş fırçalarını getirmelerini istiyoruz ve her seans diş temizliği kontrolünü yapıyoruz. Tedavimizin başarısı ve hedeflenen sürede bitmesi için tel tedavi süresince ağız hijyeni ideal seviyede olmalıdır.

 

 

 

 

 

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi