Yeme Alışkanlığı Ağız Sağlığını Nasıl Etkiler?

Yeme alışkanlığımız yani seçtiğimiz gıdalar ,tüketme sıklığımız ve tükettiğimiz zaman dilimi tüm vücudumuzu olduğu gibi ağız ve diş sağlığımızı da etkilemektedir. Örneğin gece yatmadan önce gıda tüketimi tüm vücudumuzu olduğu gibi diş sağlığımızı da olumsuz yönde etkilemektedir.

Yeme alışkanlığımız yani seçtiğimiz gıdalar ,tüketme sıklığımız ve tükettiğimiz zaman dilimi tüm vücudumuzu olduğu gibi ağız ve diş sağlığımızı da etkilemektedir. Örneğin gece yatmadan önce gıda tüketimi tüm vücudumuzu olduğu gibi diş sağlığımızı da olumsuz yönde etkilemektedir. Uyku sırasında tükürük akışının azalması sebebiyle tükürüğün koruyucu etkisi ortadan kalkmakta ve bu durum diş çürüklerine zemin hazırlamaktadır. Dolayısıyla özellikle şekerli gıdaların geç saatlerde tüketilmesi önerilmemektedir. 

Genel olarak tercih edilen besinlerin türü de çok önemlidir..Şekerli gıdalar hem vücut sağlığımız hem de ağız ve diş sağlığımız için tavsiye edilmemektedir. Yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünleri içerdikleri kalsiyum nedeniyle diş sağlığı için çok faydalı olup meyve ve sebze tüketimi de ağız ve diş sağlığı açısından önerilmektedir.

 

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi