Tel Tedavisi

Metal Braketlerle Uygulanan Tel Tedavisi: Her bir dişin üzerine 'braket' adını verdiğimiz metal kareler yapıştırılır ve üzerine tel uygulamasıyla dişler hareket ettirilir. Seramik Braketler: Metal braketlere göre görünürlüğü daha az olduğundan daha estetik bir tedavi seçeneğidir. Her bir dişin üzerine seramik braketler yerleştirilir ve üzerine tel uygulamasıyla dişler hareket ettirilir.

1) Metal Braketlerle Uygulanan Tel Tedavisi :

Her bir dişin üzerine 'braket' adını verdiğimiz metal kareler yapıştırılır ve üzerine tel uygulamasıyla dişler hareket ettirilir. Bu teller her seans aktive edilir ya da değiştirilir. Tedavinin bazı dönemlerinde tel ve braketlere ilave ek mekanikler (elastikler, çene genişletme aygıtları, minividalar vs...) kullanılabilir.

Ortalama tedavi süresi problemin türüne, kişinin dişlerini fırçalama alışkanlığına ve tedaviye uyumuna göre değişmekle birlikte ortalama 1,5-2 yıldır. Tellerin aktive edilebilmesi için her ay kontrole gidilmelidir.

Tellerin temizlenmesi için özel ortodontik fırça kullanılmalıdır. Tedavi süresince uzak durulması gereken bazı yiyecek ve içecekler (kola,cips,yeşil erik vs..)  vardır. Yiyecek içecek kurallarına uyum ve fırçalama alışkanlığı tedavi süresini etkilemektedir.

2) Seramik Braketler: 

Metal braketlere göre görünürlüğü daha az olduğundan daha estetik bir tedavi seçeneğidir. Her bir dişin üzerine seramik braketler yerleştirilir ve üzerine tel uygulamasıyla dişler hareket ettirilir. Bu teller her seans aktive edilir ya da değiştirilir.

Tedavinin bazı dönemlerinde braket ve tellere ilave ek mekanikler kullanılabilir. Tedavi süresi problemin türüne, kişinin fırçalama alışkanlığına ve tedaviye uyumuna göre değişmekle birlikte ortalama 1,5-2 yıldır.

Tedavi süresince her ay kontrole gidilmelidir. Tellerin temizlenmesi için ortodontik fırça kullanılmalıdır. Tedavi süresince yiyecek ve içecek kurallarına uyulmalıdır. 

 

Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili bloglara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
Tel Tedavisi ankara tel tedavisi metal braket seramik braket diş teli ankara diş teli diş teli tedavisi diş tedavileri
YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi