Ankara Ortodonti

Dişlerde çapraşıklık, dişler arası boşluklar, alt ve üst dişlerin kapanış bozuklukları ve alt ve üst çenenin konum bozukluları gibi ortodontik bozukluklar ortodontik tedavi ile düzeltilebilmektedir.

Dişlerde çapraşıklık, dişler arası boşluklar, alt ve üst dişlerin kapanış bozuklukları ve alt ve üst çenenin konum bozukluları gibi ortodontik bozukluklar ortodontik tedavi ile düzeltilebilmektedir. 

Ortodontik tedavi ile çok daha estetik bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Özellikle ön dişlerdeki çapraşıklık ya da dişler arası boşluklar gibi ortodontik bozukluklar kişide ciddi estetik kaygılara sebep olabilmektedir. Bu kişiler rahatça gülümseyememekte ya da gülerken elleri ile ağzını kapatma ihtiyacı hissetmektedir bu da özgüven eksikliğine sebep olabilmekte ve kişinin sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Oysa ortodontik tedavi ile dişlerimizde herhangi bir aşındırma yapmadan sadece dişlerimizi doğru pozisyona getirerek harika bir gülüşe sahip olabiliriz. Ankara Ortodonti kliniği olarak kendi kliniğimde tüm ortodontik tedavi ve estetik diş tedavilerini uygulamaktayım. 

Günümüzde estetik beklentilerin artmasıyla gülüş tasarımı ya da gülüş estetiği gibi kavramlar oldukça yaygın hale gelmiştir. Gülüş tasarımı, çeşitli sebeplerle kötü görünen diş ve diş etlerinin, diş hekimliğinin birçok farklı uygulamasının bir arada kullanıldığı multidisipliner bir yaklaşımla yeniden şekillendirilerek hastaya yüzü ve dudakları ile uyumlu bir gülüş kazandırılması işlemidir. Gülüş tasarımı sırasında tel tedavisi, şeffaf plak tedavileri, diş eti tedavileri, diş beyazlatma tedavileri, estetik diş dolguları, lamineler, zirkonyum kaplamalar gibi birçok uygulama bir arada kullanılabilmektedir. Ortodonti tedaviler de gülüş tasarımının önemli bir parçasıdır. İster tel tedavisi ister şeffaf plak tedavisi olsun ortodontik tedavilerle dişlerdeki konum bozuklukları herhangi bir aşındırma yapmadan kolaylıkla düzeltilebilir ve böylece kendi doğal dişlerimizle doğal bir gülüşe sahip olabiliriz.

Ortodontik tedavi en çok estetik sebeplerle tercih edilmektedir. Ancak ortodontik tedavi uygulamamızın en önemli sebebi öncelikle hastamıza sağlıklı bir çene eklemi fonksiyonunun eşlik ettiği sağlıklı ve etkili bir çiğneme fonksiyonu kazandırmaktır. Ortodontik tedavi ile alt ve üst dişlerimizi doğru bir kapanışa getirerek kişinin çiğneme fonksiyonuna da katkıda bulunabiliyoruz. Bunun yanı sıra ortodontik tedavi ile dişlerdeki çapraşıklığı düzelterek diş aralarının daha rahat temizlenebilmesini sağlıyoruz böylece olası diş çürüklerinin de önüne geçmiş oluyoruz. Yani ortodontik tedavi ile sağlıklı, fonksiyonel ve estetik dişlere sahip olabiliriz.

Ortodontik tedavi 7'den 70'e sağlıklı diş ,diş eti ve kemik yapısına sahip bireylerde güvenle uygulanabilmektedir. Her yaş grubunda uygulanan ortodontik tedavi prosedürleri farklılık göstermektedir. Kalıcı dişlerin sürmeye başladığı 7 yaşında erken ortodontik tedavi dönemi başlamaktadır. Erken ortodontik tedavi döneminde takıp çıkartılabilen ortodontik apareylerle çene darlığı, ters kapanış gibi bazı ortodontik bozukluklar kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Kalıcı dişlerin sürmesinin tamamlandığı 11-12 yaşından itibaren ise daha kapsamlı ortodontik tedavilerin uygulandığı sabit ortodontik tedavi dönemi başlamaktadır. Bu dönemde ve yetişkin dönemde tel tedavisi ve şeffaf plak tedavisi ile dişlerdeki ortodontik bozukluklar tedavi edilebilmektedir. Hangi yaş döneminde hangi ortodontik tedavinin uygulanabileceği ancak ortodonti uzmanı tarafından yapılacak detaylı bir muayene sonucunda belirlenebilir. Bu nedenle 7 yaşından itibaren ortodontik muayeneler ihmal edilmemelidir.

Ortodontik tedavi sayesinde kendi doğal dişlerimizle rahat bir şekilde gülümseyebiliriz. Ne kadar iyi ne kadar estetik olursa olsun yapılan hiçbir kaplama ya da hiçbir estetik diş dolgusu ya da lamine doğal dişlerimizin yerini tutamaz. İnsanın doğal dişleri ile elde edilen doğal gülümsemeyi sadece ortodontik tedavi ile elde edebiliriz. Rahatça gülümseyebilmek hayatta kişiye kendisini iyi hissettiren, özgüvenini arttıran, karşısındaki kişide her zaman olumlu bir etki bırakan dolayısıyla da sosyal iletişimini arttıran çok önemli bir faktördür. 

Ortodontik tedaviler sadece ortodonti uzmanları tarafından uygulanabilir. Tedavide hedef sadece dişleri hareket ettirmek değil, dişleri hareket ettirirken dişleri çevreleyen diş eti, kemik yapısında da hasar oluşturmadan harekete izin vermektir. Dişler, çene kemikleri, çene eklemi ve yüz bir bütün olarak değerlendirilir. Dişleri hareket ettirirken tüm yapılar göz önünde bulundurulur ve diş hareketlerinin yönü ve miktarı buna göre belirlenir. Dolayısıyla ortodontik uzmanları sadece dişleri sıralamaz, diş pozisyonlarını düzeltirken, hastanın dudak pozisyonunu ve gülüş estetiğini göz önünde bulundurur, çene eklemi fonksiyonunu ve çiğneme fonksiyonunu dikkate alır yani dişleri bir bütünün parçası olarak değerlendirir. Elbette tüm bu değerlendirmede en önemli kriter hastanın beklentileridir. Bu nedenle ortodontik muayene sırasında hasta, beklentilerini net bir şekilde dile getirmeli ve tedavi sürecini iyi anlamalıdır. Ortodonti uzmanı da hastanın tüm sorularına cevap verebilmeli ve tedavi sürecini iyi yönetebilmek için bu süreçte hastanın uyması gereken kuralları net bir şekilde ifade etmelidir.

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi