Ortodonti Uzmanı Ankara

Ortodontik tedavi ile dişlerinizde çapraşıklık, dişler arası boşluklar gibi birçok ortodontik bozukluk tedavi edilebilir ve harika bir gülüşe sahip olabilirsiniz.

Ortodontik tedavi ile dişlerinizde çapraşıklık, dişler arası boşluklar gibi birçok ortodontik bozukluk tedavi edilebilir ve harika bir gülüşe sahip olabilirsiniz.
Ortodontik tedavi ile dişlerdeki konum bozukluklarının yanı sıra çeneleri ilgilendiren ortodontik bozukluklar da tedavi edilebilir. Örneğin alt çene ileriliği, üst çene geriliği ya da çene asimetrisi dediğimiz ortodontik bozukluklar özellikle büyüme ve gelişme döneminde uygulanan fonksiyonel ortodontik tedavilerle düzeltilebilmektedir. Büyüme ve gelişimin bittiği yetişkin hastalarımızda ise dişlerdeki ortodontik bozukluklar ortodontik tedavi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Çocukluk döneminden itibaren her yaşta uygulanabilen farklı ortodontik tedavi prosedürleri mevcuttur. Ortodonti Uzmanı Ankara olarak kendi kliniğimde her yaşta hastaya birçok farklı ortodontik tedavi prosedürleri uyguluyorum ve hastalarımız doğal dişleriyle özgürce gülümseyebiliyor. Hangi yaşta hangi ortodontik tedavi prosedürlerinin uygulanacağı ancak ortodonti uzmanı tarafından yapılacak detaylı bir ortodontik muayene sonucunda belirlenebilir.

Günümüzde estetik beklentilerin artması ile ortodontik tedaviye olan ilgi artmakta ve estetik ortodontik tedaviler gündeme gelmektedir. Yıllardır uygulanan tel tedavisi ortodonti uzmanları tarafından başarı ile uygulanmaya devam etmektedir. Ancak tellerinin görünmesini istemeyen ya da yiyecek içecek kurallarının olmadığı daha konforlu bir ortodontik tedavi süreci isteyen hastalarımız için telsiz tedavi olarak ta adlandırılan şeffaf plak tedavileri gündeme gelmiştir. Takılıp çıkartılabilen şeffaf plakların kullanıldığı bu ortodontik tedavide teller ve braketler olmadığı için çok daha estetik, yiyecek içecek kuralları olmadığı için ve özel günlerinizde(düğün, nişan, mezuniyet ..) kısa süreli çıkarılabildiği için çok daha konforlu bir tedavi süreci geçirebilirsiniz. Ankara Ortodonti kliniğimizde hastalarımızın beklentilerini göz önünde bulundurarak tel tedavisi ve şeffaf plak tedavisi ile ortodontik problemleri giderebiliyor, hastalarımıza estetik ve doğal gülüşler kazandırabiliyoruz.

Sağlıklı diş, diş eti ve kemik yapısına sahipseniz her yaşta ortodontik tedavi görebilirsiniz ancak elbette erken yaşta ortodontik tedavi görmenin avantajları vardır. Kalıcı dişlerin sürmeye başladığı 7 yaşından itibaren ortodontik tedaviler uygulanabilmektedir. Bu dönemde yapılan basit, takılıp çıkartılabilen ortodontik apareylerle çene darlığı, çapraz kapanış ya da erken süt dişi kaybına bağlı oluşmuş ya da oluşmakta olan yer darlığı gibi ortodontik bozukluklar kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Kalıcı dişlerin sürmesinin tamamlandığı 11- 12 yaşından itibaren ise kapsamlı ortodontik tedaviler uygulanmaktadır. Büyüme ve gelişimin devam ettiği bu yaş grubunda diş hareketleri daha kolay elde edilir ve ortodontik tedaviler daha kısa süreli olabilir. Dişleri ilgilendiren bozukluklar yetişkin dönemde de ortodontik tedavi ile tedavi edilebilir ancak yetişkin hastalarımızda hücresel aktivitenin değişmesi sebebiyle diş hareketleri daha yavaş gerçekleşebilir dolayısıyla tedavi süresi daha uzun olabilir. Dolayısıyla erken yaşta uygulanan ortodontik tedavilerin avantajını kaçırmamak için mümkün olan en kısa sürede ortodontik muayene için bir ortodonti uzmanına başvurulmalıdır.

Ortodontik tedavi ile, kendi dişlerinizde herhangi bir işlem yapılmadan sadece dişlerin pozisyonları düzeltilerek doğal ve estetik bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra ortodontik tedavi ile dişler doğru sıralandığında ve alt-üst dişler doğru bir kapanışa geldiğinde kişi çok daha sağlıklı ve etkili bir çiğneme fonksiyonuna sahip olabilir. Ayrıca dişlerdeki çapraşıklıklar tedavi edilerek dişler düzgün sıralandığında diş araları çok daha rahat temizlenebilecek bu da ara yüz çürüklerinin oluşmasını engelleyecektir. Yani ortodontik tedavi ile sağlıklı ve etkin bir çiğneme fonksiyonuna, sağlıklı diş ve diş etlerine ve son derece estetik ve doğal bir gülüşe sahip olabilirsiniz. 

Ortodonti diş, diş eti, çene kemikleri ve yüzü bütün olarak değerlendiren bir bilimdir. Biz ortodonti uzmanları dişlerinizdeki çapraşıklıkları düzeltmek amacı ile dişlerde hareket oluştururken komşu dişleri, diş çevresi dokuları ya da diş- dudak ilişkisi gibi yumuşa doku ilişkilerini de göz önüne alarak bu hareketlerin miktarını ya da yönünü belirliyoruz. Yani ortodontik tedaviler çok yönlü düşünülmesi gereken tedavilerdir ve sadece ortodonti uzmanları tarafından başarı ile uygulanabilir. Ortodonti Uzmanlığı 4 yıllık bir eğitim sürecini gerektirmektedir ve bu eğitimi almamış kişilerin 2-3 günlük kurslarla başarılı ortodontik tedaviler yapmaları mümkün değildir. Bu kişiler yapmaya çalıştıkları ortodontik tedavilerle hastalarımıza faydadan çok zarar verebilmekte ve hastalarımızı yanlış yönlendirmektedir. 

Ortodonti bilimi de sağlığın her alanında olduğu gibi her geçen gün kendini yenilemekte ve biz ortodonti uzmanları bu yenilikleri takip ederek hastalarımıza sunmakla sorumluyuz. Hastalarımız da düzenli diş hekimi muayenelerini ve ortodontik muayenelerini ihmal etmeyerek bu alandaki yeniliklerden haberdar olabilirler ve farklı tedavi seçenekleri hakkında bilgi edinebilirler.

YouTube İnstagram Whatsapp İle Randevu Al
DMCA.com Protection Status
Doktor Web Sitesi